“Użyteczność Ajurwedy polega na utrzymaniu zdrowia osoby zdrowej i leczeniu choroby osoby chorej.”
- Charaka Samhita, starożytny tekst sanskrycki -
Czym jest Ajurweda?
Ajurweda to nauka o życiu oraz system medycyny tradycyjnej. Jej korzenie sięgają starożytnych Indii, a zasady zapisane w sanskryckich manuskryptach ponad 5000 lat temu są aktualne po dziś dzień. Do tego stopnia, że w 1979 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała cały system za skuteczną terapię zdrowotną.
Ajurweda uczy osiągania harmonii i spokoju umysłu, leczy choroby oraz bóle mięśniowe, łagodzi napięcia i przedłuża życie. Nie skupia się na samych objawach. Zamiast tego szuka ich źródła. Pokazuje, że umysł i ciało oddziałują na siebie. A leczenie polega na zmianie podejścia, nastawienia oraz na przywróceniu równowagi elementów znajdujących się w ciele. Harmonie można odzyskać dzięki diecie, ćwiczeniom oraz masażom, które uznawane są za pasywną formę aktywności fizycznej.
5 żywiołów i ich wpływ na zdrowie oraz charakter
W ajurwedzie człowiek jest odzwierciedleniem kosmosu. Nasze ciało, tak jak i cały wszechświat, przenika energia. Dzielimy ją na 5 żywiołów: powietrze (waju), ogień (agni), eter (akaśa), woda (dźala) oraz ziemia (prythwi). U każdego z nas dominuje jeden lub dwa żywioły. Wpływają między innymi na charakter i podejście do życia. Chłodne osoby mają więcej pierwiastka wody. Ci, którzy twardo stąpają po ziemi i bardzo cenią stabilność, mają sporo żywiołu ziemi.
Połączenia tych elementów to tak zwane dosze. To energie biologiczne. Gdy tracą swoją pierwotną równowagę, czujemy się i wyglądamy gorzej. Masaże ajurwedyjskie przywracają harmonię.
“Wspaniałą cechą Ajurwedy jest to, że jej zabiegi zamiast efektów ubocznych, zawsze przynoszą dodatkowe, niespodziewane korzyści.”
- Shubhra Krishan, Essential Ayurveda -
Masaże ajurwedyjskie leczą i relaksują jednocześnie. Są terapią dla ducha i ciała. Dlatego zawsze doradzam w wyborze odpowiedniego zabiegu i dobieram olejki pasujące do Twojej duszy.
- relaksują i usuwają stres
- regulują pracę układu trawienia i układu krążenia
- usuwają toksyny z organizmu
- wzmacniają i dotleniają organy wewnętrzne
- przyspieszają przemianę materii
- ujędrniają skórę i przywracają jej blask
- pomagają schudnąć
- regenerują mięśnie, na przykład po dużym wysiłku sportowym
- częściowo zastępują ćwiczenia, dlatego polecane są osobom m.in. z paraliżem
- zmniejszają opuchlizny oraz zrosty
- wzmacniają kości